Blog

Bol u ledjima

Bol u ledjima je porekla iz mišića, živaca, zglobova, kostiju i drugih struktura kičme. Bol u ledjima bar jednom u život ima 90% ljudi, a 50% zaposlenih ima ponavljane bolove u ledjima. Bol može da ima različite karakteristike što nije uslovnjeno uzrocima. Nekada je u pitanju tup bol, a nekad oštri probadi ili žarenje.

Bol može da nastane naglo, na primer posle dizanja teškog tereta ili postepeno pod dejstvom drugih faktora. Bol u ledjima može da se javi praktično u svakom životnom dobu, ali je najčešće u tridesetim i četrdesetim godinama. Posebno su podložni bolu oni koji nisu fizički aktivni te su im oslabili ledjni i trbušni mišići.

Razlika izmedju bola gornjih i donjih ledja

Bol u ledjima može da nastane u gornjem delu ledja (torakalni deo ledja – deo ledja gde se rebra spajaju) ili u donjem delu lednja. Bol gornjih ledja može se osetiti u gornjem delu ledja kao i u ramenima i vratu.

Ovo može da se desi kao posledica oštećenja ligamenata i tetiva koji su previše istezani, na primer prilikom saobraćajnog udesa ili tokom treninga. Veliki mišići gornjih ledja su takodje skloni mišićnoj iritaciji ili miofacijalnom bolu, usled svakodnevnog trošenja, ili jednostavno usled nedostatka snage.

bol u ledjima

Loše držanje, gojaznost, kao i slabi mišići abdomena dovode do bola u ledjima kao i do promene kičmene ravnoteže. Takodje, stres i emotivni napor mogu da utiču na stezanje i kontakciju mišića. Pritisak usled držanja naročito može da doprinese hroničnom bolu u vratu, gornjim ledjima i rukama.

Prevencija bola u ledjima

Preventivne mere u sprečavanju bola u ledjima su nabavke odgovarajućeg ležaja, dušeka, jastuka, ergonomski oblikovanih stolia i fotelja, prestanak spavanja na stomaku, prestanak pušenja, jačanje mišića ledja i trbuha uz izbegavanje rotacionih pokreta i dizanja prevelikog tereta.

Za još korisnih i zanimljivih saveta koje Vam možemo pružiti, posetite našu stanicu klikom na link ovde.